SA Endurance Series

SA Endurance Series

Race Results

2016-02-27:    Event #1:    Phakisa,    6 hr

Non-SAES entries excluded
Sort by:      Overall       By Class       Index of Performance

Pos Race No Entrant Drivers Car Class Laps Total Time Best Time Index Pos

Class F:

Saloon Cars - (1301cc to 1600cc)
1 77 Frankies Soft Drinks Mike Schmidt
Bruce Avern-Taplin
Toyota Corolla
1600cc
F 141 06:02:34.177 2:00.444 15

Class G:

Saloon Cars - (1601cc to 2000cc)
1 83 Hendok Deon Crous
Ronald Janse Van Rensburg
Dave Russel
VW Golf
2000cc
G 166 06:01:10.898 1:59.510 1
2 36 MAD Racing Dewald Brummer
Bevan Williams
VW Golf
1986cc
G 165 06:02:16.938 1:58.340 3
3 111 EXTRA Clothes and Shoes Jannie van Rooyen
Adrian Dalton
Gerhard Henning
VW Scirocco
1984cc
G 161 06:00:57.410 1:57.019 7
4 61 Nathans Motorsport Wouter Roos
Zander Roos
Graeme Nathan
VW Polo
2000cc
G 143 06:00:42.381 2:00.059 14
Class G: Not classified
55 Philip Croeser Philip Croeser
Jacques Smith
Jody Robertson
VW Polo
2000cc
G 79 06:01:11.670 2:02.070 0

Class I:

Saloon Cars - (3001cc to 5000cc)
1 335 Bucketlist Racing Darren Winterboer
Ian Howden
Richard Robinson
BMW 335i
3000Tcc
I 169 06:01:50.679 1:50.647 9
2 135 Steve Truter Steve Truter
Wayne Lotter
BMW M3
3200cc
I 167 06:02:12.464 1:56.948 2
Class I: Not classified
5 Alfa Romeo South Africa Theo van Vuuren
Bradley Scorer
Chad Wentzel
Alfa Romeo GT
3200cc
I 149 05:58:08.649 1:56.734 0

Class P:

Sports Racing Cars - (3001cc to 5000cc)
1 S2 Fantastic Racing Michael Jensen
Mark Lauth
Shelby Can Amm
3500cc
P 158 06:05:42.044 1:47.879 17
2 S13 Campos Transport Hanno Pengilly
Rui Campos
Shelby Can Amm
3500cc
P 143 06:00:52.998 1:45.537 21
Class P: Not classified
S17 Revolution Racing Doug MacDonald
Elna Croeser
Shelby Can Amm
3500cc
P 98 03:32:55.006 1:46.827 0
S45 Fantastic Racing / AidCall 247 Mike Verrier
Wayne Jardine
Shelby Can Amm
3500cc
P 87 03:09:09.783 1:48.249 0

Class R:

Sports Racing Cars - (2001cc to 3000cc)
1 7 Ecurie Zoo Duncan Vos
Graham Vos
Juno SS5V6
2996cc
R 183 06:02:06.688 1:40.264 10
2 69 Harp Motorsport / Malta No.1 Francis Carruthers
Johan Engelbrecht
Thomas Reib
Juno SSE
2980cc
R 165 06:01:27.836 1:39.943 19
3 910 Classic Motorsport Steve Pickering
Mike Altona
Pieter Zeelie
Porsche 910
2994cc
R 154 06:02:21.740 2:01.220 10
Class R: Not classified
44 Revolution Racing Stuart Mack
Graham Savage
Ian Smith
Shelby Can Amm
2000Tcc
R 135 05:00:16.571 1:48.708 0
25 Scribante Group Franco Scribante
Tony Martin
Chevron B26
2900cc
R 78 03:01:44.068 1:37.893 0

Class S:

Sports Racing Cars - (1601cc to 2000cc)
1 3 AidCall247 / Rico Barlow Racing Nick Adcock
Simon Murray
Gavin Cronje
Ligier JS49
1998cc
S 190 06:00:42.053 1:41.475 5
2 12 Ipcoweb James Forbes
Dean Venter
ADR MCE3
1300Tcc
S 156 06:00:51.143 1:47.214 18
3 201 HeineSport Kelvin Reynolds
Bryan Heine
Hennie Crous
Sport2000 H5+
1997cc
S 152 06:02:35.382 2:04.049 8
4 24 Ipcoweb Andrew Horne
Johnathan Nash
Nash PB15
1798cc
S 151 06:01:09.694 1:55.998 13
Class S: Not classified
75 Tricera Investments Colin Plit
Andre Bezuidenhout
Juno SS3
1997cc
S 68 02:18:30.109 1:44.737 0

Class T:

Sports Racing Cars - (up to 1600cc)
1 23 Eric Salomon Racing Eric Salomon
Dave Sinclair
Gavin Gorman
Elf S06
1598cc
T 117 06:02:32.593 1:57.791 22

Class U:

Production Sports & GT Cars - (over 5000cc)
Class U: Not classified
15 Neville Loosemore Neville Loosemore
Jason Loosemore
Franco Di Matteo
Ford Mustang
6000cc
U 49 01:42:47.208 1:46.796 0

Class V:

Production Sports & GT Cars - (3001cc to 5000cc)
1 13 Stradale Motorsport Charl Arangies
Harry Arangies
Ferrari F360 Challenge
3600cc
V 181 06:02:31.366 1:47.229 4
2 96 Hendok Freddie de Kock
Gary Sherrat
Justin Mathie
Porsche GT3 Cup
3600cc
V 176 06:01:10.639 1:48.882 6
Class V: Not classified
72 Backdraft Racing Mike Mcloughlin
Paul de Klerk
Backdraft 4000
4300cc
V 94 06:01:51.865 1:51.660 0

Class W:

Production Sports & GT Cars - (2001cc to 3000cc)
1 911 M.I. Equipment Stefan Puschavez
Peter Jenkins
Porsche 911 RSR
2996cc
W 142 06:01:35.557 1:55.627 20

Class X:

Production Sports & GT Cars - (1600cc to 2000cc)
1 8 Rod Schafer Racing Rod Schafer
Rob Mordaunt
Lotus Type 7
1997cc
X 145 06:01:41.174 2:04.817 12
Class X: Not classified
10 Helderberg Propshafts Hennie Trollip
Jimmy Dunn
Lotus Type 7
1995cc
X 92 03:11:52.436 1:56.598 0
19 Mixtec cc Tim Clamp
Sean Hewitt
Mark Futcher
Birkin 7
1977cc
X 34 01:08:07.854 1:53.066 0

Class Y:

Production Sports & GT Cars - (1301cc to 1600cc)
1 29 Just Racing Neil Macleod
Andreas Letnick
Birkin 7
1587cc
Y 144 06:01:21.809 1:56.992 16
Class Y: Not classified
64 Mixtec cc Sean Hewitt
David Jermy
Birkin 7
1600cc
Y 166 06:01:28.773 1:55.052 0
80 Mercury Racing Klippies Krige
Gerdus Smit
Gavan Watson
Locost Rocam
1600cc
Y 101 03:38:02.874 2:02.070 0